Rio, I Love You (2014)
Filmy/Wydarzenia filmowe
Filmy/Wydarzenia filmowe

Rio, I Love You (2014)

Najbardziej roztańczone miasto świata, znane ze swojej zmysłowości i piękna, w dziesięciu historiach miłosnych. "Rio, I Love You" to celebracja miłości, widziana oczami grupy najciekawszych reżyserów współczesnego...

Więcej

4. Festiwal muzyczny „W oparach dźwięku”
Koncerty/Wydarzenia muzyczne
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

4. Festiwal muzyczny W oparach dźwięku

Festiwal Muzyczny "W oparach dźwięków" jest jedynym festiwalem muzyki kameralnej w Opolu. Organizowany przez Towarzystwo Muzyczne. ...

Więcej

Kino Perła – sierpień
Filmy/Wydarzenia filmowe
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Perła - sierpień

Klubokawiarnia Laba zaprasza na sierpniowe pokazy Kina Perła. Filmy prezentowane są w czterech cyklach. Środy to filmy dokumentalne w cyklu "Planete+DOC", w czwartki poznajemy "Różne oblicza muzyki",...

Więcej

Projekt Kultura w formacie A2 to plakat-kalendarz zawierający informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz różnorodnych akcjach społecznych odbywających się w mieście w danym miesiącu.

Kultura w Formacie A2

Projekt Kultura w formacie A2 to plakat-kalendarz zawierający informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz różnorodnych akcjach społecznych odbywających się w mieście w danym miesiącu. ...

Więcej

31 sierpnia 2014

Kino Perła – Między słowami (2003)

Dwoje Amerykanów w Tokio – to początek całej fali zabawnych nieporozumień. Zapomniany, starzejący się aktor telewizyjny (Bill Murray) przyjeżdża do Japonii, aby wziąć udział w zdjęciach do filmu reklamowego. Młoda żona zapracowanego męża (Scarlett Johansson) nudzi się, pozostawiona sama sobie. Pewnego dnia ich ścieżki przetną się… Dwoje Amerykanów w Tokio to początek pięknej przyjaźni. Ważne jest bowiem to, co kryje się między słowami.

 • miedzy slowami
Start: 31 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 31 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Finałowy koncert promenadowy

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej

José Luis Castillo (Hiszpania) – dyrygent

Carl Petersson (Szwecja) – fortepian

Martyna Cymerman – sopran

Piotr Łykowski – tenor

Łukasz Motkowicz – baryton

 

Program:

Friedrich von Flotow – II Koncert fortepianowy

Carl Orff – Carmina Burana

 

Miejsce: Amfiteatr

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w dn. 27.08 – 29.08.2014 w kasie FO oraz w dniu koncertu od godz. 17:00 w kasie NCPP

 • koncert promenadowy final
Start: 31 sierpnia 2014 19:00
Koniec: 31 sierpnia 2014 19:00
Miejsce: Amfiteatr
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

30 sierpnia 2014

koNIEc lata? w Labie

Informacje, że sierpień zbliża się ku końcowi nie docierają na Wyspę. Może trochę chłodniej ale za tomy dokładamy do pieca. Już w najbliższą sobotę przetrzymamy Was trochę dłużej na wyspie!

Start: 30 sierpnia 2014 22:00
Koniec: 31 sierpnia 2014 04:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Perła – Postrzyżyny (1980)

Kolejna adaptacja prozy Bohumila Hrabala w reżyserii jednego z czołowych twórców czechosłowackiej Nowej Fali.
Postrzyżyny to opowieść o kobiecie, której włosy, obok zabytkowej studni były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka; kobiecie niepokornej i nieobliczalnej. Cechuje ją nadmiar: zbyt łapczywie pije piwo, fascynuje ją krew i oniryczne podróże do nieba po browarnianym kominie. Pani Piwowarowa (bo rzecz się dzieje w browarze w Nymburku) nie jest dobrą żoną. Francik – mąż i zarządca browaru nie ma wątpliwości, iż żona i jego brat Pepin żyją w większych niż on przestrzeniach i stąd ich pokrewność dusz. Wraz z pomocnikiem Doktorem, w imię zdrowia rodzinnego i społecznego muszą ujarzmić boginię browaru. Sposobem stają się postrzyżyny – obrzęd, który w planie symbolicznym oznacza utratę magicznej siły.

[opis dystrybutora]

 • postrzyżyny
Start: 30 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 30 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

GOLEC uORKIESTRA

Golec uOrkiestra to wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Zespół w 1998 roku założyli Paweł i Łukasz Golcowie. Janusz Stokłosa – wybitny pianista, aranżer i kompozytor powiedział kiedyś o nich: „beskidzcy górale XXI wieku”. Dlaczego? Ponieważ z wielką maestrią potrafią łączyć ze sobą najróżniejsze nurty muzyczne. W ich piosenkach słychać folkowe brzmienia z Żywiecczyzny wśród których dorastali, ale i ukochany przez nich jazz, pop, czy rock’n’roll. Takiemu właśnie na pozór karkołomnemu melanżowi zawdzięcza swój sukces pierwsza płyta zespołu „Golec uOrkiestra 1” z 1999 roku. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, jak Lornetka, UFO oraz niezwykle energetyczna Crazy is my live do dziś rozgrzewająca rzesze fanów na każdym koncercie.

 • baner_golec2014
Start: 30 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 30 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Strefa Kibica – Mistrzostwa Świata w siatkówce

Urząd Miasta Opola zaprasza wszystkich mieszkańców do STREFY KIBICA

ulica Krakowska / plac Wolności (obok kawiarni Dolce Vita)

Strefa rusza 30 sierpnia 2014 r. o godzinie 18.30

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konkursach, quizach, zabawach, pokazach filmów oraz zobaczyć na żywo mecz otwarcia Polska – Serbia na Stadionie Narodowym.

 

Kolejne spotkanie w strefie kibica:

7 września 2014 r. o godzinie 16.00 zapraszamy na mecz Polska – Argentyna

 

Szczegóły co do dalszych spotkań w strefie kibica znajdziecie Państwo na stronach:

www.opole.pl

www.opolskielamy.pl

 • strefa kibica plakat
Start: 30 sierpnia 2014 18:30
Koniec: 30 sierpnia 2014 22:00
Miejsce: Plac Wolności
Adres:
Opole, Polska
Wydarzenia

29 sierpnia 2014

Kino Perła – Słomiana tarcza (2013)

Wysoka nagroda czeka na tego, kto zabije Kunihide Kiyomaru. To właśnie jego wpływowy multimilioner podejrzewa o zamordowanie ukochanej wnuczki i to właśnie takiej zemsty oczekuje, drukując w gazecie ogłoszenie o milionach do zdobycia. W obliczu śmierci czyhającej za każdym rogiem Kiyomaru postanawia sam zgłosić się na policję. Woli stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i spędzić resztę lat w więzieniu. Aby to uczynić, grupa wyznaczonych policjantów musi go przetransportować całego i zdrowego na proces do Tokio. Jednak w związku z nowym porządkiem wytyczonym w mieście przez obietnicę multimilionera żadna droga nie wydaje się bezpieczna. Każdy obywatel sprawia wrażenie podejrzanego. Nawet ten odziany w mundur i wyznaczony do ochrony złoczyńcy.

 • slomiana tarcza
Start: 29 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 29 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Natural Mystic – Letnia Scena NCPP

Zapraszamy miłośników dobrej muzyki na cykl letnich, darmowych koncertów, które odbędą się na opolskim rynku. „Letnia scena NCPP” działać będzie przez całe wakacje, raz w tygodniu – w piątek lub w sobotę. Zapraszamy na muzyczną ucztę!

 

Zespół Natural Mystic powstał w 2001 roku w Sosnowcu. Muzyka, którą wykonuje oscyluje wokół reggae’owej pulsacji, która jest jednak tylko bazą do przechodzenia w inne, mniej lub bardziej hałaśliwe style. Wokaliści śpiewają o rzeczach istotnych, choć czasem osobistych.

Całość zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej, ma podwójne, a czasem nawet potrójne dno. Kilka lat po debiucie, który miał miejsce w 2007 roku („Quasi – milieu”), grupa zdecydowała się spojrzeć na reggae z innej perspektywy – zmieniła instrumentarium na akustyczne: kontrabas, gitary akustyczne, akordeon, co z kolei pociągnęło za sobą zmiany kompozycyjne i aranżacyjne. W konsekwencji tych poczynań w 2011 roku światło dzienne ujrzał drugi album: „Full Steam Ahead”. Dźwiękowym motywem wyjściowym owej płyty jest muzyka reggae, jednak członkowie zespołu śmiało wykraczają poza jej ramy. Uwagę zwracają elementy folku, country, drum’n’bassu, a nawet tanga. Naturalne i akustyczne brzmienie krążka jest zasługą świetnych realizatorów dźwięku z warszawskiego Studia As One, którzy dołożyli wszelkich starań, aby jego jakość była na najwyższym poziomie. W każdy z utworów „Full Steam Ahead” włożono wiele emocji i ważnych treści.

Teksty śpiewane przez wokalistów, Gabi Budzianowską i Marcina Kina, dotykają spraw prywatnych, ale i odnoszą się w osobisty oraz indywidualny sposób do ważnych spraw społecznych. Album został pozytywnie przyjęty zarówno przez dziennikarzy muzycznych, krytyków oraz przede wszystkim publiczności. Fakt ten przełożył się na ilość koncertów. Natural Mystic pojawili się na polskich scenach, występując m.in. na wielu czołowych polskich festiwalach, takich jak Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Reggae Nad Wartą. Obecnie muzycy skończyli pracę nad najnowszym, trzecim już albumem, który ukaże się z początkiem 2014 roku.

 

Tekst – materiały zespołu.

 • natural-mystic
Start: 29 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 29 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Rynek
Adres:
Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Meduza – Drużyna (2014)

Drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne…

Start: 29 sierpnia 2014 19:00
Koniec: 31 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kino Meduza
Adres:
ul. Oleska 45, Opole, Polska
Koszt: 10
Filmy/Wydarzenia filmowe

28 sierpnia 2014

Kino Perła – Hair (1979)

„Hair” to pełna energii i pasji błyskotliwa adaptacja słynnego broadwayowskiego musicalu w reżyserii nagrodzonego Oscarami Milosa Formana. Doskonała muzyka, klimat oddający ducha swobody, wolności i miłości lat 60-ych sprawiają, że „Hair” to film kultowy nie tylko dla młodego pokolenia dorastającego w latach 70. Claude Bukowski (John Savage – „Cienka, czerwona linia”) – zwykły chłopak z Oklahomy przyjeżdża do Nowego Jorku, by zaciągnąć się do wojska i wyjechać na wojnę w Wietnamie. W Central Parku poznaje grupę hippisów, ich charyzmatycznego lidera Bergera (Treat Williams) i piękną Sheilę (Beverly D’Angelo). Spotkanie to pozwala mu odkryć zupełnie nieznany do tej pory świat, w którym rządzi przyjaźń, miłość i wolność.

 • hair
Start: 28 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 28 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Konesera – Duże złe wilki (2013)

Tę bajkę napisała izraelska policja. Pewnym spokojnym miasteczkiem wstrząsa seria okrutnych morderstw. Podejrzenie pada na nieśmiałego nauczyciela, jednak ciężko znaleźć przeciw niemu wystarczające dowody. Jeden z policjantów decyduje się samemu wymierzyć sprawiedliwość. Jego plan nie jest skomplikowany… oko za oko, głowa za głowę, śmierć za śmierć. Nieoczekiwanie powstrzymuje go ojciec jednej z ofiar. Ogarnięty żądzą zemsty, ma własny plan. Nagle jednak przestaje być jasne, kto w tej sprawie jest mordercą, kto ofiarą, a kto mścicielem.

[opis dystrybutora kino]

 • duze zle wilki
Start: 28 sierpnia 2014 19:30
Koniec: 28 sierpnia 2014 19:30
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

Zostań komiksożercą!

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu namawia: ZOSTAŃ KOMIKSOŻERCĄ!

 

Świętuj z nami Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów!

Co roku fani komiksu w dniu urodzin amerykańskiego rysownika Jacka Kirby’ego wychodzą na ulice, by manifestować swoją miłość do historii w obrazkach, spotykać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i dzielić swoją pasją. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przy ulicy Minorytów 4 przygotowała dla czytelników dwa dni pełne komiksowych atrakcji.

Rozsmakuj się w komiksie i zostań komiksożercą! Zapraszamy!

 

Komiksowe menu:

28.08.2014 /czwartek/ przestrzeń przed biblioteką

Godz. 11:00 – 15:00

• Nowości komiksowe

• Komiksowa czytelnia przed biblioteką

• Konkurs z nagrodami

 

29.08.2014 /piątek/ Hol & Sala Konferencyjna

Godz. 12:00 – 18:30

• Dzień z Komikslandią

• Sklepik z komiksami i gadżetami

• Opolska Mangowa Alternatywa poleca: MARVEL, DC, MANGA

 • komiksozercy
Start: 28 sierpnia 2014 11:00
Koniec: 29 sierpnia 2014 18:30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna
Adres:
ul. Minorytów 4, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Spotkania/Konferencje/Wykłady

27 sierpnia 2014

Kino Perła – David chce odlecieć (2010)

Hinduski guru Maharishi Mahesh Yogi stał się legendą za życia. Stworzył formułę medytacji transcendentalnej, którą obdarowywał najbardziej prominentne osobistości świata. Inicjował gwiazdy: zespół The Beatles, Mię Farrow i Clinta Eastwooda. Potrafił rozmawiać z ludźmi i zdobywać ich zaufanie. Przez kilka dziesięcioleci stworzył bajecznie bogatą organizację licząca 6 milionów wyznawców. Mówił,…

Start: 27 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 27 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Quiz muzyczny w Kontakcie

Jeśli myślisz, że wiesz wszystko o muzyce i słuchasz często radia. Jeśli lubisz dobre piosenki, ale czasami masz ochotę posłuchać również tych słabych. Jeśli pamiętasz stare przeboje albo chciałbyś odświeżyć sobie pamięć. Jeśli odróżniasz oryginały od remiksów i coverów „Quiz muzyczny” w Kontakcie jest właśnie dla ciebie!

 

https://www.facebook.com/events/1534385836777569

Start: 27 sierpnia 2014 20:30
Koniec: 27 sierpnia 2014 20:30
Miejsce: Kontakt Klubokawiarnia
Adres:
ul. Nysy Łużyckiej 62, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Konkursy/Quizy

25 sierpnia 2014

Lato Filmów w GSW – Jazda (1994)

Dwaj przyjaciele, mężczyźni przed trzydziestką, mają wizję długich wakacji i osiem tysięcy koron w kieszeni. Pieniędzy wystarczy akurat na kupno używanego samochodu bez papierów. Jeszcze tylko uciąć dach i zabawa w road-movie rozpoczęta. Jako, że samochód nie ma dokumentów, a nasi bohaterowie boją się utracić własne, jeżdżą po bocznych drogach…

Start: 25 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 25 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej
Adres:
pl. Teatralny 12, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Koneser na bis – Molier na rowerze (2012)

Popularny telewizyjny gwiazdor Gauthier Valence (Lambert Wilson, „Matrix Reaktywacja”, „Matrix Rewolucja”, „Bez skazy”) wyrusza w podróż pociągiem na tajemniczą francuską wyspę Ré. Ma do wykonania specjalną misję. Chce przekonać starego przyjaciela aktora Serge’a Tanneura (Fabrice Luchini, „Żona doskonała”, „Niebo nad Paryżem”) do powrotu na teatralną scenę w tytułowej roli w spektaklu „Mizantrop” Moliera. Zadanie nie jest proste, bo Tanneur, znany kiedyś aktor komediowy, trzy lata temu porzucił teatr, wycofał się ze świata i zamieszkał w rozpadającym się domu, przekazanym w spadku przez wuja. Stał się typowym mizantropem, a w dodatku nie chce wracać do przeszłości, ma dosyć aktorstwa i pali wszystkie scenariusze, które tylko dostanie.

Valence nie daje za wygraną. Jest przekonany, że Tanneur idealnie pasuje do roli Alcesta i postanawia zrobić wszystko, aby ten zagrał w przedstawieniu. Namawia przyjaciela na pięciodniowe próby, w których trakcie ma on podjąć ostateczną decyzję. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Początkowo próby idą całkiem dobrze, szczególnie, że w okolicy pojawia się tajemnicza włoska rozwódka Francesca (Maya Sansa, „Witaj, nocy”, „Siła odwagi”) i aktorka porno Zoé (Laure Bordesoules). Z czasem jednak Tanneur i Valence zaczynają dostrzegać istniejące między nimi różnice, których wcale nie niwelują wspólne wycieczki na rowerze. Valence gra z celebrycką manierą, a Tanneur jest pedantycznym miłośnikiem klasycznego aktorstwa. Rozdarci między przyjemnością ze wspólnego grania a brutalną rywalizacją, obaj przyjaciele prowokują siebie nawzajem, doprowadzając próby do granic wytrzymałości. Czy Valence wygra, a wielki aktor Tanneur w końcu wyjdzie z cienia?

„Molier na rowerze” Philippe’a Le Guay’a („Kobiety z 6. piętra”) to kolejna po „Nietykalnych” i „Dalej niż północ” słodko-gorzka francuska komedia obyczajowa, przypominająca filmy Alaina Resnaisa, François Truffaut lub Jean-Louisa Trintignanta, utrzymana w sentymentalnym stylu dzięki wspaniałym zdjęciom Jeana-Claude’a Larrieu.

Start: 25 sierpnia 2014 19:30
Koniec: 25 sierpnia 2014 19:30
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

Śląskie Forum Krajoznawcze – Życie codzienne w klasztorach śląskich w średniowieczu

Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają na spotkanie z cyklu ŚLĄSKIE FORUM KRAJOZNAWCZE. Wykład wygłosi prof. zw. dr hab. Anna POBÓG-LENARTOWICZ z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Temat: Życie codzienne w klasztorach śląskich w średniowieczu

Start: 25 sierpnia 2014 16:30
Koniec: 25 sierpnia 2014 16:30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna
Adres:
ul. Minorytów 4, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Spotkania/Konferencje/Wykłady

24 sierpnia 2014

Kino Perła – Hana-bi (1997)

Detektyw Nishi (Takeshi Kitano), ignorując służbowe obowiązki, odwiedza w szpitalu umierającą żonę. W tym samym czasie podczas policyjnej obławy zostaje postrzelony jego partner i najbliższy przyjaciel – Horibe. Kilka tygodni później Horibe sparaliżowany i opuszczony przez rodzinę zagłębia się w fantastyczny świat sztuki. Malarstwo staje się jego nowym, niestety bardzo kosztownym hobby. Nishi, dręczony wyrzutami sumienia, zaciąga pożyczkę u mafijnego szulera. Rusza lawina niesamowitych wydarzeń…

 • hana-bi
Start: 24 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 24 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Big Band Filharmonii Opolskiej – koncert promenadowy

Zapraszamy na koncert promenadowy Big Bandu Filharmonii Opolskiej, który odbędzie się 24. sierpnia o godzinie 17.

W programie:

Standardy jazzowe w porywających opracowaniach

Miejsce: scena plenerowa przy filharmonii

Start: 24 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 24 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

23 sierpnia 2014

Nocne Marki. Nemo / Fair Daddy

Tym razem oprócz Waszego ulubionego składu pojawi się niespodzianka! Gościem specjalnym będzie DJ SLASH czyli świetny opolski akcent.

Start: 23 sierpnia 2014 22:30
Koniec: 23 sierpnia 2014 23:55
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16 (Wyspa Bolko), Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Perła – Dzień świra (2002)

Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) nie ma szczęścia w życiu. Małżeństwo mu się nie udało. Pracy swojej nie lubi. Pieniędzy się nie dorobił. Przyjaciół nie ma. A otaczający świat traktuje jak największego wroga. Jego życie składa się z setek komicznych rytuałów i przyzwyczajeń niezrozumiałych dla postronnego obserwatora. Oto opowieść o mężczyźnie przeżywającym kryzys średniego wieku, który codziennie toczy nierówną walkę z całym światem. Z sąsiadami, którzy dręczą go hałasami, z matką, która zawsze wie lepiej, ze swoimi uczniami, którzy go nie słuchają, z każdym napotkanym człowiekiem, który samym swoim istnieniem uprzykrza mu życie.

[filmweb.pl]

 • dzien swira
Start: 23 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 23 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Koncert na zakończenie Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych

Andreas Jerye – dyrygent

Hubert Prochota – dyrygent

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Opole – Poczdam

 

Program:

Giuseppe Verdi – Uwertura do opery „Nabucco”

Franz Schubert – VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”

Edvard Grieg – I suita orkiestrowa „Peer Gynt”

 

Hubert Prochota studiował muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i teorię muzyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1992-1997 był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Od 1988 roku prowadzi szkolną orkiestrę symfoniczną, z którą występował na licznych koncertach w kraju i za granicą.

 

Andreas Jerye studia muzyczne odbył w Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ w klasie skrzypiec profesora Karla Waltera Zellera. Pedagogikę muzyczną doskonalił w Hochschule für Musik „Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku, w klasie profesora Klausa Hertela. W latach 1985 – 1995 grał początkowo w orkiestrze Teatru Muzycznego w Greifsfeld, później w Orkiestrze Symfonicznej miasta Stendal. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1995 roku w szkole muzycznej w Priegnitz. Od 2004 roku prowadzi klasę skrzypiec w „Johann Sebastian Bach” Musikschule Potsdam,. W 2010 roku został dyrygentem szkolnej orkiestry symfonicznej.

 

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu

Zespół złożony z uczniów PSM I i II stopnia. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Hubert Prochota, pedagog opolskiej szkoły muzycznej. Orkiestra PSM w Opolu bierze udział w znaczących imprezach kulturalnych na terenie Opola, województwa, a także w innych ośrodkach kraju i poza jego granicami. Wystarczy w tym miejscu wymienić uczestnictwo orkiestry w Opolskich Dniach Oratoryjnych, Dniach Muzyki Pasyjnej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie oraz Forum im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra koncertowała również we Francji (Grasse i Cannes), Luxemburgu, Niemczech (Mainz, Potsdam, Landau, Trier ) i w Szwajcarii (Neuchatel, Luzerna, Yverdon-les-Bains).

Zróżnicowanie profilu imprez, w których bierze udział Orkiestra PSM w Opolu, znajduje urzeczywistnienie w bogatym repertuarze, prezentującym stylistykę różnych epok muzycznych. Obok utworów kompozytorów polskich, m. in. M. J. Żebrowskiego, St. Moniuszki, W. Lutosławskiego, J. Świdra, H. M. Góreckiego, W. Kilara, orkiestra wykonywała także dzieła G. B. Pergolesiego, W. A. Mozarta, F. Schuberta, G. Pucciniego, A. Dvoraka. Współpraca z zespołami chóralnymi z Opola, Głubczyc, Nysy oraz chórami zagranicznymi z Grasse i Mainz wzbogaca repertuar wspólnych koncertów o dzieła wokalno-instrumentalne.

W 1996 roku Orkiestra Symfoniczna PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty dokonała nagrania płyty kompaktowej, na której znalazły się utwory Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego i Fryderyka Chopina.

 

Jugendsinfonieorchester der Städtischen Musikschule Potsdam „Johann Sebastian Bach“

Orkiestra istnieje od 1960 roku. Początkowo jako orkiestra kameralna, w chwili obecnej działa jako orkiestra symfoniczna, złożona z 70 uczniów w wieku od 13 do 25 lat.

Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą (Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Polska). Szczególne znaczenie w międzynarodowych kontaktach mają wspólne projekty muzyczne z partnerską Szkołą Muzyczną w Opolu. W 1996 roku orkiestry symfoniczne obu szkół nagrały płytę CD, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Engelberta Humperdincka, Georges’a Bizeta.

Zespół brał udział w krajowych konkursach młodzieżowych orkiestr symfonicznych. W maju 2008 roku orkiestra z wynikiem „bardzo dobry“ wróciła z konkursu w Wuppertalu.

 

Miejsce: sala koncertowa

 

Start: 23 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 23 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Meduza – Do góry nogami (1982)

Letnia Akademia Filmowa dla Dzieci i Młodzieży vol.4:

W Chorzowie mieszka kilku chłopców. Przyjaźnią się od lat, a ich wielką namiętnością jest gra w piłkę nożną. Cały swój wolny czas spędzaja na wspólnej grze. Ich ulubionym miejscem spotkań są górnicze hałdy. Pewnego dnia poznają dwóch piłkarzy Ruchu Chorzów – Peterka i Wilanowskiego. Chłopcy zaprzyjaźniają się z nimi. Tymczasem wybucha wojna. Chłopcy zaczęli malować obraźliwe obrazki na murach ukazujące Hitlera. Niestety podczas jednej z takich akcji kilku z nich zostaje złapanych i aresztowanych przez Niemców…

 • do-gory-nogami
Start: 23 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 23 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kino Meduza
Adres:
ul. Oleska 45, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Wystawa Wiktorii Sneli

W poniedziałek 25 sierpnia o godzinie 18:00 w Antresoli Filharmonii Opolskiej odbędzie się wystawa „Malarstwo & rysunek” autorstwa Wiktorii Sneli. Wiktoria Snela ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Jana Cybisa w Opolu ze specjalizacją ceramika w pracowni prof. Ireny Grabowskiej (dyplom z wyróżnieniem 2012r.) W 2013r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I…

Start: 23 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 23 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Wydarzenia

22 sierpnia 2014

Kino Perła – Człowiek z Hawru (2011)

„Człowiek z Hawru” to najnowsza komedia mistrza czarnego humoru Akiego Kaurismakiego. To opowieść rozgrywająca się w zapomnianym przez świat portowym mieście, gdzie żyje grupa wyjątkowo barwnych postaci. Galerię komicznych typów tworzą: uroczo naiwny pucybut, uciekinier z Afryki, cyniczny detektyw, dawna gwiazda rock and rolla, a także wyjątkowo inteligentny pies.

 • czlowiek z hawru
Start: 22 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 22 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Pod Gwiazdami – Iluzja (2013)

Istniejąca od wieków tajna organizacja OKO zbiera ekipę najbardziej utalentowanych, obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami iluzjonistów i powierza im cel, którego nikt dotąd nie miał odwagi się podjąć. O grupie robi się głośno po spektaklu, podczas którego rabują bank znajdujący się na innym kontynencie, a miliony przelewają na konta ludzi obecnych na widowni. Tropem iluzjonistów rusza agent FBI, przekonany, że za ich działalnością musi kryć się coś więcej. Nie jest on jedynym człowiekiem, który chce poznać tajemnicę grupy, która przygotowuje się do realizacji bezprecedensowego planu.

 • iluzja
Start: 22 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 22 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr NCPP
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Letnia Scena NCPP – PomaU

Zapraszamy miłośników dobrej muzyki na cykl letnich, darmowych koncertów, które odbędą się na opolskim rynku. „Letnia scena NCPP” działać będzie przez całe wakacje, raz w tygodniu – w piątek lub w sobotę. Zapraszamy na muzyczną ucztę!

PomaU – górnośląski alternatywny projekt muzyczny, łączący dobry rap z energetyczną dawką funku, soulu i jazzu. Utwory PomaU były emitowane m.in. na antenie Polskiego Radia, w popularnej „Trójce” podczas audycji „Czarna Noc” prowadzonej przez znanego prezentera Hirka Wrone.

Zagościło także na balconyTV.com Poznań, gdzie zaprezentowało jeden ze swoich utworów w wersji akustycznej. Zespół ma na swoim koncie także kilka nagród i wyróżnień – I miejsce na festiwalu MyŚląsk w 2010 w Katowicach, wyróżnienie na VII Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych czy nominację w konkursie „7 nadziei Śląska i Zagłębia”. Koniec 2013 roku okazał się dla bandu przełomowy. Utworem na ,, Na wylot ” zwyciężyli w konkursie Discovered By Good Time Radio w kategorii hip-hop/ alternative hip -hop , po czym kawałek znalazł się na składance radia.

Więcej na :

www.pomau.pl

www.facebook.com/PomaU

www.twitter.com/PomaULiveBand

 

Tekst – materiały zespołu.

 • pomau
Start: 22 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 22 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Rynek
Adres:
Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Magia w blasku księżyca (2014)

Chińczyk Wei Ling Soo jest najznamienitszym iluzjonistą swoich czasów, ale mało kto wie, że za jego sceniczną maską kryje się arogancki Anglik – Stanley Crawford (Firth), żywiący wyjątkową awersję do wszelkiej maści spirytystów. Za namową przyjaciela Stanley wyrusza z misją do położonej na Lazurowym Wybrzeżu posiadłości rodziny Catledge. Na miejscu,…

Start: 22 sierpnia 2014
Koniec: 28 sierpnia 2014
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 24/20
Filmy/Wydarzenia filmowe

21 sierpnia 2014

Kino Perła – Idol (1998)

„Idol” opowiada historię pojawienia się i upadku ery „glamrocka”. Akcja filmu rozgrywa się we wczesnych latach 70-tych. Mityczny bóg rocka Brian Slade będąc u szczytu swojej sławy nagle znika. Jak w przypadku „Obywatela Kane”, film opowiedziany jest z punktu widzenia dziennikarza, który po latach próbuje odkryć tajemnicę co tak naprawdę stało się z Brianem Slade. Film przede wszystkim sławi prowokującą energię glam-rocka, a także ukazuje manipulację przemysłu muzycznego.

 • idol
Start: 21 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 21 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Konesera – Michael Kohlhaas (2013)

Połowa XVI wieku, górski krajobraz Sewennów. Michael Kohlhaas jest dobrze prosperującym handlarzem końmi, który wiedzie spokojne, komfortowe i szczęśliwe życie na łonie rodziny. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy jeden z lokalnych arystokratów narusza granice jego terytorium i zaczyna bezprawnie pobierać opłaty od osób, które je przemierzają. Jedną z ofiar feudalnego kaprysu arystokraty staje się sam Kohlhaas. Ponieważ jego sprawa nie zostaje poważnie potraktowana w sądzie, mężczyzna postanawia samodzielnie szukać sprawiedliwości. Staje na czele armii uciskanych i w porywie zemsty pustoszy okolice, morduje wrogów prawa i zapala ogień rewolucji w czasach, gdy średniowiecze zaczyna odchodzić w zapomnienie na rzecz renesansu wartości. Oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął iść po trupach.

Start: 21 sierpnia 2014 18:30
Koniec: 21 sierpnia 2014 18:30
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

20 sierpnia 2014

Kino Perła – Mistrz tańca powraca (2011)

W 2000 roku ukraiński tancerz – Slavik Kryklyvyy, odnosi spektakularny sukces. Wraz z ówczesną partnerką Joanną Leunis (znaną polskim widzom z gościnnego występu w „Tańcu z gwiazdami”) zajmuje pierwsze miejsce w Światowych Mistrzostwach w Tańcach Latynoskich. Wydaje się, że kariera stoi przed nim otworem, ale z niewiadomych przyczyn Slavik porzuca…

Start: 20 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 20 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Biblioteczny Klub Filmowy – Kobieta w klatce (2013)

W tajemniczych okolicznościach, z pokładu promu, znika piękna parlamentarzystka – Merete Lynggaard (Sonja Richter). Zakrojone na szeroką skalę śledztwo nie przynosi rezultatów. Pięć lat później duński parlament podejmuje decyzję o utworzeniu Departamentu Q, specjalnej jednostki do spraw niewyjaśnionych zbrodni. Na jej czele staje detektyw Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas). Jego błyskotliwą karierę w wydziale zabójstw przekreśliły wydarzenia, w których śmierć poniosło dwóch policjantów. Mørck, wspierany przez przydzielonego mu partnera Assada (Fares Fares), rzuca się w wir pracy. Kierowany przeczuciem, prześwietla sprawę Lynggaard i odkrywa, że zniknięcie kobiety nie było przypadkowe.

 • kobieta w klatce
Start: 20 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 20 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Biblioteka Obcojęzyczna
Adres:
pl. Kopernika 10, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

18 sierpnia 2014

Kino Koneser na bis – Wypisz, wymaluj… miłość (2013)

Choć Jack i Dina pracują w jednej szkole, z pozoru dzieli ich wszystko. On jest nauczycielem angielskiego, który nie stroni od alkoholu, ona malarką abstrakcyjną włoskiego pochodzenia. On zachwyca się możliwościami, jakie daje słowo pisane, ona uznaje tylko obrazy, które pobudzają wyobraźnię. Oboje są niespełnieni i nieszczęśliwi. On od lat nie może wydać książki, ona z powodu choroby przestała malować. Pewnego dnia Jack wpada na genialny pomysł. Chcąc oderwać swoich uczniów od telefonów komórkowych i mediów społecznościowych, planuje zainspirować ich prawdziwymi wartościami. Rzuca Dinie wyzwanie. Muszą udowodnić podopiecznym, co w życiu jest ważniejsze i co może ich więcej nauczyć: słowa, czy obrazy? Dina podejmuje się zadania i przystępuje do rywalizacji. Wkrótce Jack i Dina przekonają się, że więcej ich łączy niż dzieli, a prawdziwe problemy tkwią w nich samych.

Start: 18 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 18 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

Lucy (2014)

Lucy /Scarlett Johansson/ mieszkająca na Tajwanie studentka zostaje namówiona przez swojego chłopaka do dostarczenia ważnej teczki pewnemu biznesmenowi.

Start: 18 sierpnia 2014
Koniec: 22 sierpnia 2014
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 19 / 24
Filmy/Wydarzenia filmowe

17 sierpnia 2014

Kino Perła – Narkotykowy kowboj (1989)

Jeden z najgłośniejszych filmów amerykańskich, którego scenariusz powstał na kanwie niepublikowanej autobiograficznej książki narkomana Jamesa Fogle. Jest rok 1971, Portland w stanie Oregon. Bob (Matt Dillon), młody handlarz antykami, wraz z żoną Diane (Kelly Lynch) oraz dwoma przyjaciółmi dokonują włamań do aptek i szpitali w celu zdobycia środków odurzających. Ich…

Start: 17 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 17 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Opole Quartet – koncert promenadowy

Opole Quartet to zespół uzdolnionych artystów orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Podróżują – występowali na scenach wielu festiwali w Polsce i za granicą. Reprezentowali wielokrotnie Województwo Opolskie podczas międzynarodowych spotkań. Wyjątkowy repertuar, finezja wykonawcza, kontakt ze słuchaczem i prezencja sceniczna dopełniająca odbioru to propozycja dla Państwa, by wznieść się ponad codzienność. Artyści Opole – Quartet potrafią oczarować publiczność i przekazać jej pozytywny ładunek emocji związany z wykonywanymi utworami, co z pewnością będziecie mieli Państwo okazję docenić. Wraz z Opole – Quartet wystąpią zaprzyjaźnieni artyści:

Andrea Rischka to piosenkarka koncertująca w Polsce i za granicą. W sierpniu 2013 roku nagrała debiutancką płytę Wenn Du wüsstest. Oczarowuje swym śpiewem, zjednując serca słuchaczy.

Krzysztof Odoj jest pianistą, organistą, wokalistą. Współtworzył grupę wokalną VOICE FACTORY, jest również autorem muzyki filmowej.

 

Opole Quartet:

Joanna Widawska – skrzypce

Maciej Wachowski – skrzypce

Oleg Konowałow – altówka

Mikołaj Gałan – wiolonczela

 

Gościnnie wystąpią:

Andrea Rischka – śpiew

Krzysztof Odoj – fortepian

 

W programie m.in.:

Dziwny jest ten świat – muz. Czesław Niemen

Melodia tytułowa z serialu Polskie drogi – muz. Andrzej Kurylewicz opr. Marcel Kowalewski

Get Back – muz. John Lenon, Paul McCartney

Hey Jude – muz. John Lenon, Paul McCartney

Yesterday – muz. John Lenon, Paul McCartney

There You’ll be – piosenka z filmu Pearl Harbor – muz. i sł. Diane Warren

Still Loving You – muz. Scorpions

Libertango – muz. Astor Piazzolla

 

Miejsce: scena plenerowa przy filharmonii

Start: 17 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 17 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Festiwal Zdrowo Odjechany

16. sierpnia po raz drugi Festiwal Zdrowo Odjechany zagości na Bolko! W tym dniu nadrabiamy ćwiczeniowe zaległości, a w nagrodę sycimy nasze podniebienia festiwalowym menu. Wieczorem zaś przenosimy się na parkiet i pozostajemy na nim do wczesnych godzin porannych!

Data: 17 sierpnia 2014
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Wydarzenia

16 sierpnia 2014

Kino Perła – Zwiąż mnie (1990)

Ricky (Antonio Banderas) wychodzi ze szpitala dla umysłowo chorych. Pierwsze kroki kieruje do byłej kochanki, „gwiazdki” kina porno, Mariny (Victoria Abril). Dziewczyna nie wykazuje zainteresowania kontynuowaniem dawno zakończonej znajomości, odtrącając adoratora. Ricky nie może pogodzić się z porażką. Zdesperowany, nachodzi ją w domu, a gdy Marina nie chce go wpuścić,…

Start: 16 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 16 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Szeremetą

Kulturalne Opole zaprasza już w najbliższą sobotę do Kontakt Klubokawiarnia na spotkanie z Krzysztofem Szeremetą, autorem książki poetyckiej „Nowy dokument tekstowy” (Zeszyty Poetyckie 2011). Spotkanie poprowadzi Adam Leszkiewicz z kwartalnika Pressje.

Start: 16 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 16 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kontakt Klubokawiarnia
Adres:
ul. Nysy Łużyckiej 62, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Spotkania/Konferencje/Wykłady

15 sierpnia 2014

TRAP DOOR @ Eliksir

Ostatni letniak przed rozpoczęciem nowego sezonu! Zagramy wam muzykę do tańca i do pijaństwa. Prócz stałego składu – Zrywa & Biol – usłyszycie także zupełnie premierowy i pierwszy w życiu set naszej serdecznej koleżanki – Katarzyny Kaliente Ilich. Wpadajcie zbić pięć i wypić pięćdziesiąt!

Kiedy? 15.08.2014

Gdzie? Eliksir salon music/art.

Za ile? 5pln lista FB / 10pln reszta świata

Od której? 22:00

https://www.facebook.com/events/759425957433392/

 • trap door
Start: 15 sierpnia 2014 22:00
Koniec: 15 sierpnia 2014 22:00
Miejsce: Eliksir salon music/art
Adres:
ul. Krakowska 39, Opole, Polska
Koszt: 5/10
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Szambokino vol.4 – Troll 2 (1990)

Zapraszamy do Klubokawiarni Kontakt na kolejna odsłonę plenerowo-barowego kina ciężko-wrażliwego. Tym razem policja przerwie pokaz filmu pt Troll 2, którego akcja zabierze nas gdzieśtam. TRoll 1 nie pokazujemy, bo dwójka lepsza! bądź tam!

Start: 15 sierpnia 2014 22:00
Koniec: 15 sierpnia 2014 22:00
Miejsce: Kontakt Klubokawiarnia
Adres:
ul. Nysy Łużyckiej 62, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Perła – Biała noc (2011)

Dramatyczny pościg samochodowy pustymi ulicami Paryża. Torba z pokaźną ilością kokainy zmienia właściciela. Jeden z napastników – czterdziestoletni Vincent (w tej roli Tomer Sisley znany polskim widzom m.in. z filmu „Largo Winch”), zostaje rozpoznany. Sprawa się komplikuje. Vincent otrzymuje wiadomość, że jego syn został porwany. Chcąc go uratować, musi oddać towar. Jednocześnie okazuje się, że sam padł ofiarą spisku. Wielki nocny klub taneczny Le Tarmac staje się sceną skomplikowanej intrygi, w której głośna muzyka towarzyszy walce o dziecko i reputację Vincenta. W świecie, w którym nikt nikomu nie ufa, Vincent nie ma wyjścia i musi grać na dwa fronty. W ostatniej chwili niespodziewanie otrzymuje jednak pomoc z najmniej oczekiwanej strony. Długa, biała noc nie dla wszystkich zakończy się jednak szczęśliwie…

„Biała noc” to sensacyjny film akcji, przepełniony dynamicznymi i wartkimi ujęciami pościgów samochodowych, strzelanin i bijatyk, który trzyma widza w napięciu aż do ostatniej minuty. To znakomita propozycja dla miłośników kina akcji, zwłaszcza dla fanów Quentina Tarantino i Johna Woo oraz filmu „Szklana pułapka”.

[opis dystrybutora kino]

 • biala noc
Start: 15 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 15 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

14 sierpnia 2014

Kino Perła – Pianistka (2001)

Erika Kohout (Isabelle Huppert) to czterdziestoletnia nauczycielka gry na fortepianie w konserwatorium w Wiedniu. Jest bardzo poważana ze względu na swój niezwykły talent i silną dyscyplinę, ale poznano ją również jako ostrą i wymagającą nauczycielkę. Choć jest kobietą w średnim wieku, wciąż mieszka razem z matką (Annie Girardot), z którą jest silnie związana i po której odziedziczyła surową naturę. Nie ma męża, ani kochanka, ale swoje potrzeby emocjonalno-seksualne umie zaspokajać i to w niestandardowy sposób. Regularnie bywa w kinach porno i peepshowach, gdzie uwalnia się spod wpływu matki. Jej seksualizm jest mieszanką chorobliwego voyeuryzmu (podglądactwa) i praktyk masturbacyjnych o podłożu masochistycznym.

Erotyczny świat Eryki i jej codzienne życie nauczycielki biegną różnymi drogami. Jednak pewnego dnia, jeden z jej studentów – Walter (Benoît Magimel) postanawia ją uwieść…

 • pianistka
Start: 14 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 14 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Konesera – Oh, boy! (2012)

Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Z dyskretną ciekawością obserwuje i analizuje ich sposoby radzenia sobie z codziennością. Nie zauważa jednak, jak szybko sam staje się outsiderem. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie”. To tylko lekarska diagnoza czy wielka metafora? W międzyczasie w życiu Niko pojawia się też osobliwej urody blondynka, która przypomina mu, ile cierpienia wyrządził jej w przeszłości oraz nowy sąsiad – szukający w nim partnera do wódki, zakąski i zwierzeń. Niko tymczasem niczego nie pragnie tak bardzo, jak kubka dobrej kawy…

Start: 14 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 14 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

13 sierpnia 2014

Kino Perła – Kto cię uczył jeździć (2013)

Prowadzenie samochodu w ulicznych korkach jest bardzo stresujące, a tym bardziej gdy trzeba to robić w zupełnie obcym dla nas kraju. Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii; Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii; oraz Koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech, mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Mirela potrzebuje go do prowadzenia firmy odzieżowej, Jakez do nauki angielskiego, a Heyn Won do prowadzenia rodzinnego życia w Monachium. Obowiązkowe jazdy z instruktorem nie są łatwym wyzwaniem i szybko stają się dla wszystkich lekcjami kultury krajów, w których świadomie zdecydowali się mieszkać. Okazuje się, że ponowne zdanie egzaminu w innym kraju wymaga cierpliwości i pokory, a przede wszystkim polega na czymś znacznie trudniejszym, niż wszyscy myślą. Chodzi tu przecież nie tylko o przestrzeganie przepisów lokalnego ruchu drogowego…

[opis dystrybutora kino]

 • kto cie uczyl jezdzic
Start: 13 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 13 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Koncert finałowy XXV Jubileuszowego Kursu Muzycznego

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny

VII Śląskie Lato Muzyczne

 

Miejsce: Sala koncertowa

Wstęp wolny

Start: 13 sierpnia 2014 19:00
Koniec: 13 sierpnia 2014 19:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Biblioteczny Klub Filmowy – Życie małżeńskie (2007)

Harry (Chris Cooper) postanawia zabić swą żonę. Nie żeby miał do niej jakieś pretensje – po prostu zakochał się w pewnej młodej blond-piękności o imieniu Kay (Rachel McAdams) i postanowił spędzić z nią resztę życia. Jednak nie chce, żeby małżonka cierpiała z powodu jego odejścia. Najlepszym kumplem Harry’ego jest kawaler i playboy Richard (Pierce Brosnan). Kiedy ten wkracza do akcji, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż on również nie pozostaje obojętny na urok Kay. A na dodatek wcale nie jest powiedziane, że mająca wkrótce zostać uśmiercona żona (Patricia Clarkson) nie ma swoich sekretów…

 • zycie malzenskie
Start: 13 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 13 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Biblioteka Obcojęzyczna
Adres:
pl. Kopernika 10, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

11 sierpnia 2014

Kino Koneser na bis – Artysta i modelka (2012)

Druga wojna światowa, okupowana Francja, stary rzeźbiarz (w tej roli wybitny francuski aktor Jean Rochefort), znajduje na rynku w swoim miasteczku młodą, piękną uciekinierkę z obozu. W zamian za dach nad głową proponuje jej pozowanie do jednej ze swoich rzeźb. Pomimo dzielących ich różnic sztuka sprawia, że tych dwoje zaczyna…

Start: 11 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 11 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

10 sierpnia 2014

Kino Perła – Truposz (1995)

„Truposz” jest historią młodego człowieka, historią duchowo-cielesnej ucieczki przez nieznaną krainę. Jest druga połowa dziewiętnastego wieku. William Blake podąża w kierunku najdalej położonego posterunku na wschodniej granicy. Zagubiony i paskudnie ranny napotyka przedziwnego, wyjętego spod prawa Indianina imieniem Nikt, który ze względu na zbieżność imion jest przekonany, że spotkał jednego z nieżyjących członków Brytyjskiego Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Czas płynie, a Blaky z pomocą Indianina przeżywa chwile radości i przemocy. Wbrew własnej naturze, okoliczności zmieniają go w zaszczutego banitę, w mordercę, w człowieka, którego cielesna powłoka powoli przestaje istnieć. Ciśnięty pomiędzy okropieństwa i chaos otaczającej go rzeczywistości, szeroko otwartymi oczami obserwuje kruchość określającą zakres istnienia. To tak jakby po przebiciu się przez taflę szkła wynurzyć się po drugiej stronie i ujrzeć całkiem inny, nieznany, nierealny świat.

 • truposz
Start: 10 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 10 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Zgredybillies – koncert plenerowy

Każdy członek zespołu to doświadczony zgred – „sceniczne zwierzę”, który przeszedł szlak bojowy od pubów po wielkie estrady grając zarówno w składach bluegrassowych jak i zespołach rockowych, jazzowych oraz big-bandach.
Zespół istnieje cztery lata i od początku realizuje swój własny artystyczny sznyt, dla którego lata 50-te są jedynie punktem wyjścia. Osadzeni w stylistyce rockabilly, country i big-beatu prezentują spektrum własnych pomysłów zarówno w sferze brzmienia, kompozycji, aranżacji, jak i w sferze tekstu. Piosenki są sarkastycznym komentarzem współczesności, scen z codziennych zmagań zwykłej rodziny osadzonych w groteskowej konwencji. Skromny skład instrumentalny i potężne dynamiczne brzmienie to prawdopodobnie powód, dla którego zespół został doceniony zarówno w środowisku Country (Laureat plebiscytu Dyliżanse 2011 – Bez Granic), jak i przez jury kwalifikujące do festiwalu Woodstock 2012. Równocześnie żywiołowe wykonanie standardów country i rockabilly spowodowało zakwalifikowanie się zespołu do finałów festiwalu Moravecky Wrabec w Republice Czeskiej.
Autorska piosenka „Całe życie na kredycie” znalazła się na liście przebojów 3. programu Polskiego Radia.

 

Niedziela 10 Sierpnia 2014,

scena plenerowa przy filharmonii, godz. 17:00

 • zgredybillies
Start: 10 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 10 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

9 sierpnia 2014

NOCNE MARKI W LABIE

Zapraszamy do Klubokawiarni Laba na imprezę w klimatach deep house/electro/funky. Za konsoletą stanie Nemo/Fair Daddy. Start 22:30, wstęp bezpłatny

Start: 9 sierpnia 2014 22:30
Koniec: 9 sierpnia 2014 22:30
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Perła – Wallace & Gromit: Wściekłe gacie (1993)

Wallace kupuje Gromitowi na urodziny cyberspodnie, przez co brakuje mu pieniędzy na opłacenie rachunków. Aby sprostać zobowiązaniom finansowym postanawia dorobić wynajmując pewnemu pingwinowi pokój w swoim domu. Wkrótce się okazuje, iż pod maską życzliwości nowego sublokatora skrywany jest mroczny sekret.

 • wsciekle gacie
Start: 9 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 9 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kayah & Transoriental Orchestra

Kayah zaprasza w egzotyczną podróż. Transoriental Orchestra to niezwykły projekt. Wszystko zaczęło się od wielkiej muzycznej miłości Kayah do muzyki world. Artystka od dawna planowała nagranie albumu właśnie w tej stylistyce. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad materiałem okazało się zaproszenie Kayah do występu na festiwalu Warszawa Singera. Specjalnie na potrzeby tego jednego koncertu powstał niezwykły projekt – Transoriental Orchestra.

 

Kayah do współpracy zaprosiła Atanasa Valkov, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali do projektu wybitnych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co dodatkowo poszerza muzyczny dialog i nadaje charakter autentycznej wielokulturowości projektu. W instrumentarium zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki i wiele innych.

 

Repertuar T.O. to ogromne wyzwanie. Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah – śpiewa po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku.

 • baner_kayah2014
Start: 9 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 9 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr NCPP
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: 65/55/45
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Meduza – 400 batów (1959)

„400 batów” Francois Truffaut, film w dużej mierze autobiograficzny, to bardzo ciekawy przykład kina francuskiej Nowej Fali. „400 batów” to obserwacja kilkunastu dni z życia 12-13 latka, mieszkającego w Paryżu. Anoine’a widzimy w szkole, w domu, na wagarach… W szkole – nieciekawe, nudne lekcje, apodyktyczny i niesprawiedliwy nauczyciel, kary mechaniczne…

Start: 9 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 9 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Kino Meduza
Adres:
ul. Oleska 45, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Koncert jubileuszowy na 25-lecie kursów Best of Głuchołazy

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny

VII Śląskie Lato Muzyczne

 

Alicja Paleta-Bugaj – fortepian

Katarzyna Ewa Sokołowska – fortepian

Agnieszka Kozło – fortepian

Elżbieta Neumann – fortepian

Krzysztof Polonek – skrzypce

Tomasz Tomaszewski – skrzypce

Michał Micker – altówka

Bartosz Koziak – wiolonczela

 

Sobota, 9 Sierpnia 2014, 18:00

Miejsce: Sala koncertowa

Wstęp wolny

Start: 9 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 9 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Koncert promenadowy uczestników kursu

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny

VII Śląskie Lato Muzyczne

 

Miejsce: Plenerowa Scena Klubowa

Start: 9 sierpnia 2014 12:00
Koniec: 9 sierpnia 2014 12:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

8 sierpnia 2014

Kino Perła – Za ile mnie pokochasz (2005)

Na Placu Pigalle nie ma sobie równych. Profesjonalny wdzięk to Ona – Monica Bellucci. Jej widok zapiera dech w piersiach wszystkim klientom.

Jej najnowszy klient, François, jest szczęśliwym zwycięzcą na loterii. To on zada wiążące pytanie: „Ile bierzesz?” i zaproponuje małżeństwo. A ona przyjmie jego oświadczyny.

Problem w tym, że nie można, ot tak, porzucić opiekuna, Charly’ego (Gérard Depardieu). Nocny półświatek musi o sobie przypomnieć…

[opis dystrybutora]

 • za ile mnie pokochasz
Start: 8 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 8 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Pustki – Letnia Scena NCPP

Zapraszamy miłośników dobrej muzyki na cykl letnich, darmowych koncertów, które odbędą się na opolskim rynku. „Letnia scena NCPP” działać będzie przez całe wakacje, raz w tygodniu – w piątek lub w sobotę. Zapraszamy na muzyczną ucztę!

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie “pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki. Debiutancka płyta “Studio Pustki” ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka “Patyczak” zyskała status alternatywnego przeboju.

Niedługo po wydaniu debiutanckiej płyty, w 2002 roku, doszło do zmian w składzie. Zespół opuścili grająca na instrumentach perkusyjnych Milena Łukasiewicz oraz klawiszowiec Daniel Pigoński (który założył później takie formacje jak Elektrolot czy Polpo Motel). Nowym nabytkiem grupy został basista Filip Zawada. Janek Piętka, dotychczasowy basista, przejął natomiast funkcję klawiszowca. W tym zestawieniu personalnym nastąpił okres grania rozbudowanych, improwizowanych i w dużej mierze instrumentalnych kompozycji (występy m.in. na Festiwalu Wujek). W 2004 wydany został wielowątkowy, eklektyczny album “8 Ohm”, na którym oprócz standardowego rockowego instrumentarium można było usłyszeć dźwięki saksofonu, skrzypiec, fisharmonii i wibrafonu. Według samych muzyków był on wyrazem tzw. Muzyki Ściany Wschodniej. Na płycie “8 Ohm” po raz pierwszy pojawiła się w składzie grupy grająca na skrzypcach i instrumentach klawiszowych wokalistka Barbara Wrońska.

W 2006 ukazała się trzecia płyta Pustek “Do Mi No”. Przyczyniła się ona do popularności grupy dzięki przebojowym piosenkom takim jak “Telefon do przyjaciela”, “Tchu mi brak”, czy “Słabość chwilowa”. Ukoronowaniem tej fali popularności był świetnie przyjęty koncert w ramach imprezy Open’er Festival w Gdyni 2006. Oprócz nagrywania regularnych albumów zespół stworzył też muzykę do filmów “Doskonałe popołudnie” w reżyserii Przemysława Wojcieszka, “Marco P. i złodzieje rowerów” w reżyserii Bodo Koxa oraz do radzieckiego, niemego, przedwojennego filmu “Aelita”, którego reżyserem był Jakow Protazanow. Pustki napisały też muzykę do spektakli “Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, “Osobisty Jezus” i “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, wszystkie trzy przedstawienia w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Na początku 2007 doszło do kolejnych zmian personalnych w grupie – najpierw zespół opuścił basista Filip Zawada, a kilka miesięcy później wokalista i współzałożyciel zespołu Janek Piętka. Zespół postanowił jednak kontynuować działalność, funkcję głównego wokalu przejęła Barbara Wrońska, a w kwietniu 2007 basistą został Szymon Tarkowski, znany z takich formacji jak Wiosna czy Płyny. Grupa postanowiła wówczas przenieść na stałe swoją działalność z Ostrówka do Warszawy. Pod koniec 2007 zespół nagrał dwie piosenki na składankę “Wyspiański wyzwala”, poświęconą poezji Stanisława Wyspiańskiego. Album promował utwór Pustek “Wesoły jestem”. Drugi utwór Pustek na tym wydawnictwie to “Jakżeż ja się uspokoję”, do którego nagrano również teledysk.

17 października 2008 ukazała się czwarta płyta grupy zatytułowana “Koniec kryzysu”, promowana singlem “Parzydełko”. Okazała się kolejnym przełomem w karierze zespołu, zdobywając jeszcze większą popularność niż jej poprzedniczka “Do Mi No”. Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Radiowa Trójka oraz popkulturowe pismo “Pulp” uznały Pustki za zespół roku, a “Koniec kryzysu” za album roku 2008. 28 października 2009 na rynku pojawił się nowy album zespołu Pustki zatytułowany “Kalambury”. Tworzy go 12 piosenek z tekstami poetyckimi m.in. Danuty Wawiłow, Bolesława Leśmiana, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego czy Władysława Broniewskiego. Są to m.in. piosenki “Notes”, “Znój”, “Pożałuj mnie!” i “Wiersz o szukaniu”. Wraz z zespołem wykonują je zaproszeni goście – Katarzyna Nosowska i Artur Rojek.

29 października 2010 ukazało się pierwsze oficjalne DVD koncertowe zespołu, zrealizowane w podkrakowskiej Alwernii w ramach “Najmniejszego Koncertu Świata”. W programie koncertu znalazły się wybrane utwory ze wszystkich płyt Pustek, jedna piosenka premierowa oraz autorska wersja jednej z kompozycji formacji Republika.

 

Tekst – materiały zespołu.

 • pustki
Start: 8 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 8 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Rynek
Adres:
Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Wernisaż wystawy „Jerzy Boniński – fotografia”

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza Państwa na wernisaż wystawy czasowej „Jerzy Boniński – fotografia”

 

Piątek, 8 sierpnia 2014 r., godz. 18.00

 

sala odczytowa Muzeum Śląska Opolskiego

(wejście od ul. Muzealnej)

wstęp wolny

 

Jerzy Boniński

Urodzony w Warszawie w 1955 roku. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Od 1983 do 1989 roku pracował jako asystent prof. Tadeusza Dominika. W latach 1989-1996 roku był asystentem prof. Zbigniewa Gostomskiego. Od 1996 roku jako adiunkt II-go stopnia prowadzi samodzielną pracownię rysunku na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP dla studentów od II do V roku. W 2012 otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a od lat 90. XX w. także fotografią.

 • boninski baner
Start: 8 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 8 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego
Adres:
ul. św. Wojciecha 13, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Wydarzenia

Podróż na sto stóp (2014)

Dystyngowana Madame Malory (Helen Mirren) od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Bombaju. Gdy przybysze otwierają…

Start: 8 sierpnia 2014
Koniec: 14 sierpnia 2014
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 24/20
Filmy/Wydarzenia filmowe

7 sierpnia 2014

Kino Perła – Rolling Stones w blasku świateł (2008)

Martin Scorsese pokazuje Rolling Stonesów jakich świat jeszcze nie widział. Kręcąc w słynnym Beacon Theater w Nowym Jorku jesienią 2006, Scorsese zgromadził ekipę największych fachowców, aby uchwycić wielką siłę legendarnego zespołu.

[opis dystrybutora kino]

 • rolling stones
Start: 7 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 7 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Konesera – O krok od sławy (2013)

Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim nowym, wciągającym filmie „O krok od sławy”, Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za…

Start: 7 sierpnia 2014 19:30
Koniec: 7 sierpnia 2014 19:30
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

Wieczór muzyki fortepianowej

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny

VII Śląskie Lato Muzyczne

 

Koncert uczestników warsztatów prof. Andrzeja Jasińskiego

 

Miejsce: Sala kameralna

Wstęp wolny

 

Start: 7 sierpnia 2014 19:00
Koniec: 7 sierpnia 2014 19:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

6 sierpnia 2014

Biblioteczny Klub Filmowy – Sierpniowe niebo. 63 dni chwały (2013)

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem…

Start: 6 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 6 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Biblioteka Obcojęzyczna
Adres:
pl. Kopernika 10, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

5 sierpnia 2014

Language Zone – Co to dziś znaczy być patriotą?

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do rozmawiania w języku angielskim.

Chcesz poznać lepiej język angielski? Nabrać wprawy w komunikowaniu? Nie masz z kim i gdzie porozmawiać w tym języku? Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy Strefę Języka- Language ZONE! Mieści się ona w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.Tam, na 3 piętrze, w każdy wtorek o godz. 18:00 odbywają się zajęcia konwersacyjne- Language ZONE.

Spotkania mają formę luźnych dyskusji. W pierwszej części omawiane są najciekawsze wydarzenia tygodnia (kulturalne, polityczne, przegląd prasy zagranicznej i krajowej, portali internetowych). Druga, to rozmowa na wybrany przez grupę temat (np. rozmowa o stereotypach,podróżowanie w czasie czy dyskusja o tym jak Polacy odbierani są zagranicą).

Podczas spotkania poznajemy także przydatne sformułowania i zwroty. Language ZONE to miejsce, gdzie możesz swobodnie pokonwersować, przełamać bariery językowe, poćwiczyć akcent. Na spotkania zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od wieku czy rodzaju zainteresowań. Nie trzeba być bardzo zaawansowanym użytkownikiem języka, aby uczestniczyć w zajęciach. Nie ma dzienników, egzaminów, nikt nie wystawia ocen. Language ZONE to możliwość niczym nieograniczonej rozmowy w miłym gronie.

W tym tygodniu:
Drodzy Państwo,
zapraszam serdecznie we WTOREK, 5.08 na spotkanie z cyklu Language Zone, do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na 18:00.
70 rocznica Powstania Warszawskiego za nami. Czy to ważna dla Państwa data? Czy są Państwo patriotami? Co to znaczy dziś?LINKI:

https://www.youtube.com/watch?v=tp2F8C6vD7oPAMIĘTAJCIE:

Proszę się nie zrażać tym, że w wakacje biblioteka we wtorki czynna jest jedynie do 16:00. My jako grupa uprzywilejowana mamy specjalne względy :) Jeśli pogoda będzie dopisywać spotykamy się w plenerze (trawniczek przed MBP), w razie deszczu zajęcia odbywać się będą w środku, w holu.

Zwyczajowo chciałabym Państwa poprosić, aby każdy z Państwa wybrał jedno wydarzenie z zeszłego tygodnia ważne, ciekawe, smutne, zabawne, interesujące – dosłownie dwa, trzy zdania i opowiedział nam o tym we wtorek.
Start: 5 sierpnia 2014 18:00
Koniec: 5 sierpnia 2014 18:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna
Adres:
ul. Minorytów 4, Opole, Polska
Spotkania/Konferencje/Wykłady

3 sierpnia 2014

Kino Perła – Skaza (1992)

50-letni dr Stephen Fleming ma wszystko, co trzeba, aby być szczęśliwym – wspaniałą żonę Ingrid, dwoje udanych dzieci, wysokie stanowisko. Jest członkiem parlamentu. Ma zostać mianowany przez premiera ministrem. Na przyjęciu w ambasadzie poznaje Annę Barton, 20-letnią dziewczynę swego syna Martyna. Błysk w oczach Stephena i Anny oznacza, że od…

Start: 3 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 3 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Koncert inauguracyjny Kursu i Festiwalu

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny

VII Śląskie Lato Muzyczne

 

Tomasz Tomaszewski – skrzypce

Christian Danowicz – skrzypce

Piotr Przysiażnik – skrzypce

Michał Micker – altówka

Bartosz Koziak – wiolonczela

Leszek Sokołowski – kontrabas

Andrzej Mokry – gitara

 

Miejsce: Sala koncertowa

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FO na godzinę przed koncertem.

Start: 3 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 3 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Gypsy Swing Quartet – koncert promenadowy

Gypsy Swing Quartet został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego w Polsce.
W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Lider współpracował m.in. z: „Jazz Band Ball Orchestra”, „Hot D’Jazz Trio”, „Five O’Clock Orchestra” oraz jednym z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche – Joscho Stephanem.

Siergiejowi na scenie towarzyszą:
Sebastian Ruciński (gitara),
Tomasz Wójcik (gitara),
Piotr Górka (kontrabas)
– absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych.
Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Zespół koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem wielu konkursów i festiwali m.in.: „ZłotaTarka” (Iława)

 

SIERGIEJ WOWKOTRUB GYPSY SWING QUARTET

Siergiej Wowkotrub – skrzypce

Sebastian Ruciński – gitara

Tomasz Wójcik – gitara

Piotr Górka – kontrabas

 

Program:

Muzyka bałkańska, francuska, węgierska

 

Miejsce: scena plenerowa przy filharmonii

 • wowkotrub
Start: 3 sierpnia 2014 17:00
Koniec: 3 sierpnia 2014 17:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

2 sierpnia 2014

Silent Disco w Labie

Już po raz trzeci w Klubokawiarni Laba odbędzie się silent party. 2 sierpnia, od godziny 22:30 do wczesnego rana będzie można bawić się do 3 kanałów muzycznych, wedle upodobań.

Start: 2 sierpnia 2014 22:30
Koniec: 3 sierpnia 2014 04:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Perła – eXistenZ (1999)

W niewielkim holu zgromadziły się dziesiątki wielbicieli gier komputerowych. Atmosfera przepełniona jest oczekiwaniem. Będzie to przygoda, która na zawsze przełamie granice oddzielającą dzikie i nieprzewidywalne fantazje od rzeczywistości …

eXistenZ nie jest zwykłą grą. Zawiera całą gamę nowych atrakcji. 12 aktywowanych prototypów, 12 graczy, podłączonych do ‚drivera’ – głowicy o wyglądzie żywego organu, podłączonej bezpośrednio do systemu nerwowego poprzez ‚bioport’. Po prostu przekuwają ci kręgosłup pistoletem wodnym tak jak przekuwa się uszy, potem możesz grać w nieskończoną ilość gier. ‚Bioport’ wnika w twoje myśli, zna problemy i niepokoje. Kierunek gry zależy wyłącznie od jej uczestników i zmienia się za każdym razem kiedy się ją rozpoczyna dostosowując się do grających. Bez partnera możesz być tylko turystą. Aktywator eXistenZ to właściwie zwierze, wychowano je z zapłodnionych jaj płazów nafaszerowanych syntetycznym DNA. Energie dostarcza się z zewnątrz. Ty jesteś źródłem mocy, a twój system nerwowy włącza się w strukturę gry. Jeżeli będziesz wyczerpany, nie będzie prawidłowo działać.
Możesz błądzić w nieukształtowanym świecie, którego prawa i cele są w większości nieznane, wydają się nierozpoznawalne a może nawet nie istnieją. Wiecznie ryzykujesz śmierć z rąk sit, których nie rozumiesz. Musisz zagrać, żeby się dowiedzieć, dlaczego się w nią gra. Nie walcz z tym. Poddaj się temu. Zrób to, to tylko gra.

… Nadchodzi w końcu wyczekiwana chwila, gracze kołyszą się zagubieni w świecie marzeń i pragnień. Uprzedzam. To będzie szalona jazda …

 • existenz
Start: 2 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 2 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Nabucco – Letni Festiwal Operowy

Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica. Już w sierpniu w kilku miastach Polski będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, który cytując za krakowskim DolceSfogatoMagazine.com „absolutnie podbił serca widowni (…). Boski…

Start: 2 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 2 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr NCPP
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: 40/55/75/95
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Opera NABUCCO

 NABUCCO - opera w czterech aktach Giuseppe Verdiego, wystawiona po raz pierwszy w La Scali 9 marca 1842 roku.

Twórca libretta Temistocle Solera umieścił akcję w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Tytułowy Nabuchodonozor podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej„ ŻydówMediolańskapubliczność, rozemocjonowana dodatkowo wspaniałą, momentami podniosłą muzyką, odniosła opowiadaną historię do ówczesnej sytuacji politycznej panującej weWłoszech. Burzliwe demonstracje na ulicach miasta spowodowały, że okupacyjne władze austriackie zakazały wystawiania opery na kontrolowanych przez siebie terenach.

Nabucco było trzecią operą Verdiego. Pierwszą jednak, która przyniosła mu sławę i postawiła od razu w gronie najbardziej znanych kompozytorów. Kolejne świetne sztuki operowe i inne dzieła muzyczne tego płodnego kompozytora przyćmiły nieco pamięć o Nabuchodonozorze w następnych latach. Piękno i przebojowość muzyki (Co numer, to szlagier – miał podobno westchnąć stary inspicjent w jednym z teatrów) obroniły jednak dramma lirico Nabuconodosor przed zapomnieniem. Współcześnie znajduje się ona w repertuarze prawie każdego teatru operowego. Va, pensiero - wzniosła i piękna pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu, stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i jest prawie zawsze bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można przepuścić żadnego dostępnego przedstawienia. Gromkimi brawami w trakcie trwania opery publiczność nagradza jednak większość melodii.

Zmarłego w 1901 roku kompozytora żegnało 300 000 mieszkańców Mediolanu w asyście dziewięciusetosobowego chóru, wykonującego Va pensiero.

 • baner_nabucco2014
Start: 2 sierpnia 2014 00:00
Koniec: 2 sierpnia 2014 00:00
Miejsce: Amfiteatr
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

1 sierpnia 2014

Kino Perła – Czarna księga (2006)

Historia żydowskiej piosenkarki o imieniu Rachel. Udaje jej się uniknąć śmierci z rąk Niemców i przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu pod pseudonimem „Ellis”. Chcąc zyskać uznanie wśród ruchu oporu przefarbowuje swoje włosy na blond i uwodzi niemieckiego oficera. W końcu jednak zostaje zdradzona przez kogoś z wewnątrz ruchu oporu i oskarżona o szpiegostwo. W 1945 roku zostaje oswobodzona… Rozpoczyna prywatne śledztwo by ustalić, kto ją zdradził.

 • czarna ksiega
Start: 1 sierpnia 2014 21:00
Koniec: 1 sierpnia 2014 21:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Pod Gwiazdami – Władza (2013)

Nowy Jork. Miasto grzechu skażone każdym rodzajem niesprawiedliwości. A w samym centrum społeczno-politycznych wydarzeń dwóch mężczyzn, którzy mają coś do udowodnienia. W tym pojedynku może być tylko jeden zwycięzca. Pierwszy z nich to były gliniarz Billy Taggart (Mark Wahlberg), który poszukuje odkupienia za dawne winy oraz wymierzenia sprawiedliwości na człowieku,…

Start: 1 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 1 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr NCPP
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Chłopcy kontra Basia – Letnia Scena NCPP

Zapraszamy miłośników dobrej muzyki na cykl letnich, darmowych koncertów, które odbędą się na opolskim rynku. „Letnia scena NCPP” działać będzie przez całe wakacje, raz w tygodniu – w piątek lub w sobotę. Zapraszamy na muzyczną ucztę!

Start: 1 sierpnia 2014 20:00
Koniec: 1 sierpnia 2014 20:00
Miejsce: Rynek
Adres:
Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Koncert z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

„ELEGIA O CHŁOPCU POLSKIM. SŁAWOMIR ZYGMUNT ŚPIEWA WIERSZE KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO”

Podczas koncertu  usłyszymy utwory z  najnowszej płyty Sławomira Zygmunta., której premiera  przewidziana jest na 28 lipca 2014r.
Na płycie znajduje się 15 wierszy poety z muzyką i w wykonaniu Sławomira Zygmunta. Jest to jego czwarta samodzielna płyta. Muzyka do wierszy Baczyńskiego powstawała przez wiele lat. Pierwszy utwór do jego tekstu Sławomir Zygmunt napisał jako zaledwie siedemnastolatek. Ta i kolejne dwie kompozycje zaprezentowane wtedy na przeglądzie muzyki młodzieżowej zachwyciły Czesława Niemena i prof. Aleksandra Bardiniego, którzy byli jurorami. Minęło jednak dużo czasu, zanim powstał materiał na całą płytę do wierszy Baczyńskiego. Sławomir Zygmunt realizował bowiem swoje inne fascynacje: pisał muzykę do tekstów Edwarda Stachury i innych poetów, tworzył także piosenki autorskie, zajmował się dziennikarstwem. Ostatnie cztery kompozycje do wierszy K.K. Baczyńskiego skomponował już w latach 2000. Album „Elegia o chłopcu polskim. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” został nagrany w studiu Aleksandra Nowackiego (i z jego udziałem), w marcu 2014 roku.

„Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie. Zanim jeszcze zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta istniał w rodzinnych wspomnieniach – był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kiedy byłem nastolatkiem doceniłem jego niesłychany talent poetycki i wrażliwość. Dziś podziwiam również dojrzałość, mądrość i przenikliwość, która przenika poezję Baczyńskiego. Aż trudno uwierzyć, że te wiersze pisał tak młody chłopak!” – mówi Sławomir Zygmunt.

 

Dlaczego warto odkryć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na nowo? 

Bo w jego wierszach jest ogromny ładunek nadziei, męstwa i determinacji, by sprostać wyzwaniom jakie niesie los. Te, przed którymi stanęło pokolenie Baczyńskiego były dramatyczne. Jednak dziś życie także niesie bardzo trudne zdarzenia i silną presję. Łatwo poddać się katastroficznym myślom czy ratować ucieczką od rzeczywistości lub popadnięciem w naiwny optymizm. A z wierszy Baczyńskiego można czerpać natchnienie i odwagę do brania życia takim, jakie ono jest i odnajdywania piękna, radości oraz spełnienia w najtrudniejszych nawet warunkach. Jest w nich liryczna i gorąca miłość, jest też realistyczne, twarde, bardzo męskie widzenie tego, co się dzieje. Krzysztof Kamil Baczyński to wojownik, kiedy trzeba walczyć i pełen ciepła, wrażliwości oraz zdumiewającej, jak na dwudziestoparoletniego człowieka, dojrzałości poeta. Do tego niebywale utalentowany. Nie bez kozery mówiono, że był on Mickiewiczem pokolenia Kolumbów. 
Warto dziś wsłuchać się w poezję K.K. Baczyńskiego. Jego wiersze z muzyką nabierają dodatkowego waloru. Podkreśla ona piękno i bogactwo słów poety. Pomaga docenić oryginalność i celność metafor, umiejętność nazywania i oddawania złożonych przeżyć i emocji. Uwrażliwia na słowo piękne, wyrafinowane, używane świadomie i precyzyjnie, z wielką dojrzałością oraz oryginalnością.

Sławomir Zygmunt

 

Sławomir Zygmunt, muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), w latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor czterech płyt CD („16 x Edward Stachura”, „Kiedy idę ulicą”, „Polka dyrektora – piosenki satyryczne”, „Elegia o chłopcu polskim”), Maxi Singla („Ballada o Kazimierzu Dolnym”), dwóch kaset magnetofonowych („Śmiech do łez – kabaret FTS”, „Sted: opowieść-wiatr”). Jego utwory znalazły się także na analogowej składankowej płycie „Dla bliskich i dalekich”. Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), dwóch książek, z których „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania. Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co Krzysztof Kamil Baczyński ze swoją żoną Barbarą.

 

Miejsce: scena klubowa

Wstęp wolny

 • sławomir zygmunt
Start: 1 sierpnia 2014 19:00
Koniec: 1 sierpnia 2014 19:00
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Perła – sierpień

Klubokawiarnia Laba zaprasza na sierpniowe pokazy Kina Perła. Filmy prezentowane są w czterech cyklach. Środy to filmy dokumentalne w cyklu „Planete+DOC”, w czwartki poznajemy „Różne oblicza muzyki”, piątki to „Ale filmy z Ale Kino+” natomiast w niedziele i soboty zobaczymy filmy wybrane przez Tomasza Raczka w cyklu „Przekraczanie granic”

Start: 1 sierpnia 2014
Koniec: 30 sierpnia 2014
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

31 lipca 2014

Kino Perła – Życie jest muzyką (2005)

Bohaterem i naszym przewodnikiem po muzycznym świecie Turcji jest Alexander Hacke, członek niemieckiej awangardowej grupy muzycznej Einsturzende Neubauten. Wyprawia się w pełen sprzeczności strumień dźwięków Stambułu.

Start: 31 lipca 2014 21:00
Koniec: 31 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

JUTUBE PARTY w Kontakcie

Każdy może być didżejem – zamienisz swojego ajfona na maszynkę do puszczania jutubów. Więcej info na miejscu. Wykradliśmy oprogramowanie z NSA, a Bar Maciek złamał kod jutuba. Reszty dowiecie się na miejscu.

Start: 31 lipca 2014 21:00
Koniec: 31 lipca 2014 21:00
Miejsce: Kontakt Klubokawiarnia
Adres:
ul. Nysy Łużyckiej 62, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Wydarzenia

Kino Konesera – Yves Saint Laurent (2014)

Niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości jednego z największych projektantów mody – Yves’a Saint Laurenta. Mając zaledwie 21 lat poznał smak wielkiej sławy i jeszcze większej miłości. Paryż, rok 1957. Chorobliwie nieśmiały i niewiarygodnie wrażliwy Yves Saint Laurent tworzy swą pierwszą kolekcję dla najbardziej prestiżowego domu mody Dior.

Start: 31 lipca 2014 18:30
Koniec: 31 lipca 2014 18:30
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

30 lipca 2014

Kino Perła – Passione (2010)

„Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów” – mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta.

Start: 30 lipca 2014 21:00
Koniec: 30 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

29 lipca 2014

„Dwie sale – jedno kino” – pokaz filmów

We wtorek 29 lipca o godzinie 20:03 w Eliksir salon music/art odbędzie się pokaz filmów amatorskich. Dzieła dziwnie niekonwencjonalne, obrazoburczo-skandaliczne, groteskowo patetyczne. W programie filmy:

1. „17 procent” (2011) – reż. Dariusz Kuczera (14 min)
Lokalny mistrz karciany dostaje propozycję – od tajemniczego człowieka – gry na trochę innych zasadach. Bohater będzie musiał stawić czoła własnym słabościom, ale jeszcze nie wie, do jakiego stopnia…

2. „Wałensa: Początek” (2014) – reż. Tomasz Kowal (30 min.)
Oparta na kłamstwach historia początku kariery Lecha Wałęsy. Czy jednak jest to film o legendarnym przywódcy solidarności, czy też o szaleństwie drzemiącym w każdym z nas? W filmie oprócz dylematów moralnych i ckliwych momentów, znajdziemy też jednoznaczną odpowiedź, w jaki sposób Wałęsa dotarł do strajkującej stoczni w sierpniu 1980 r.

3. „General Mgła” (2012) – reż. Jakub Gryzowski (17 min.)
Tragedia Smoleńska przyczynkiem wiwisekcji fantazmatów narodu. Kim jest osławiony Generał Mgła? Jaki udział w katastrofie mieli Żydzi i homoseksualiści? Na którym centymetrze została ścięta brzoza? Co z tym wszystkim ma wspólnego Wyspiański i EURO 2012? Na te i inne pytania film stara się dać odpowiedź totalną.

4. „Paradoks Przeznaczenia” (2011) – reż. Łukasz Byczyński (33 min.)
Film jest próbą ukazania kondycji środowiska lekarskiego na oddziale przychodni psychiatrycznej „Pandora”. W brutalną narkotyczną codzienność zostaje wmieszany wątek spod znaku „płaszcza i zdrady”.

W programie również spotkania z reżyserami, dyskusje na temat twórczości.

 • dwie sale jedno kino
Start: 29 lipca 2014 20:00
Koniec: 29 lipca 2014 20:00
Miejsce: Eliksir salon music/art
Adres:
ul. Krakowska 39, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 29 Lipca o godzinie 18.00 na Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02

Celem Przeglądu Sztuki Wideo THE 02 jest prezentacja szerszej publiczności różnych form posługiwania się obrazem ruchomym w kreowaniu komunikatu artystycznego. Pierwsza edycja wydarzenia koncentrowała się wokół międzynarodowego konkursu, w którym wzięli udział artyści z 38 krajów. Podczas pokazu premierowego w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie oraz 22 projekcji w innych miastach Polski i transmisji na kanale TVP Kultura widzowie mogli zobaczyć 21 wybranych prac wideo.

Druga edycja przeglądu odbywa się w nowej formule, która obejmuje pokaz specjalny filmów uznanych artystów, takich jak Roger Ballen czy Salla Tykkä, oraz pokaz konkursowy składający się z prac wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Na konkurs wpłynęło 656 portfolio od młodych twórców z całego świata. Jury, w którego skład weszli Katarzyna Kozyra, Kasumi, Konrad Kuzyszyn, Casilda Sanchez, Artur Tajber oraz Zoran Todorović, wyłoni najciekawszy utwór filmowy.

Przegląd prezentuje różne strategie użycia medium wideo, które bywa podporządkowane odmiennym językom sztuki, odmiennej strukturze wizualnej i formie powoływania sensu. Sztuka wideo, wywodząca się w ujęciu historycznym bezpośrednio z instalacji Nam June Paika, jest obecnie kojarzona z bardzo różnymi rodzajami obrazu ruchomego. Ta transformacja terminu, nieuznawana przez niektórych teoretyków, wprowadza dużą trudność w uchwyceniu wspólnych cech dla utworów powstających w obszarze dyscypliny. Większość twórców pod względem formalnym częściej czerpie inspiracje z gatunków filmowych, filmu dokumentalnego, animowanego i fabularnego, niż z bezpośredniego eksperymentu z obrazem i językiem wypowiedzi. Wideo może służyć również do czystej rejestracji zaaranżowanej lub zaobserwowanej sytuacji lub performansu.

 • THE 02
Start: 29 lipca 2014 18:00
Koniec: 29 lipca 2014 18:00
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej
Adres:
pl. Teatralny 12, Opole, Polska
Filmy/Wydarzenia filmowe

28 lipca 2014

Lato Filmów w GSW – Ave (2011)

„Ave” jest pierwszym filmem fabularnym Konstantina Bojanova, pochodzącego z Bułgarii artysty plastyka oraz twórcy filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Akcja tego dramatu toczy się we współczesnej Bułgarii. Jest to typowe kino drogi. Główny bohater Kamen wybiera się w podróż autostopem z Sofii do miasta Ruse. Na początku drogi poznaje ładną, siedemnastoletnią dziewczynę – Avelinę, czyli tytułową Ave. Wspólnie podróżują, chociaż chłopak jest początkowo niechętny nowej znajomości. Przede wszystkim rażą go i drażnią kłamstwa dziewczyny, która każdemu kolejnemu kierowcy opowiada inną bajkę. Z czasem widz zdaje sobie sprawę z tego, że te koloryzowane historie opowiadane przez nią dodają barw szarym, smutnym i dość monotonnym pejzażom bułgarskim. Tytułowa bohaterka ucieka w świat swojej wyobraźni, porzuca też rodzinny dom. Kamen zabiera ją na pogrzeb przyjaciela, który popełnił samobójstwo. Ta historia podkreśla wyobcowanie młodych ludzi. Kamen i Ave wybierają podróżowanie, które jest dla nich formą ucieczki od rzeczywistości. W drodze z czasem zakochują się w sobie, a chłopak zaczyna fantazjować w podobny sposób jak Ave. Prawie bez słów budowana jest relacja intymna pomiędzy parą bohaterów. Niewiele okazują oni emocji. Ich podróż wydaje się nie mieć konkretnego, finalnego celu.

Scenariusz filmu nawiązuje do osobistych doświadczeń Konstantina Bojanova. Jeden z jego najbliższych przyjaciół z młodości popełnił samobójstwo, a on sam jako młody człowiek zaopiekował się pewną zagubioną nastolatką. Po latach spędzonych za granicą, Bojanov powrócił do rodzimej Bułgarii, by nakręcić ten film. Zetknięcie się z miejscami znanymi z młodości silnie go poruszyło.

Film opowiada o wyobcowaniu społecznym młodych ludzi, o budowaniu przez nich na kłamstwach własnego świata, smutnej i trudnej młodości, rozjaśnionej jednak miłością do drugiej osoby. „Ave” pokazuje w jaki sposób brak perspektyw i autorytetów dla młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie wpływa na ich poczucie braku celu drogi życiowej i zagubienia.

 

28.07.2014 godz.21.30

Galeria Sztuki Współczesnej

 • ave
Start: 28 lipca 2014 21:30
Koniec: 28 lipca 2014 21:30
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej
Adres:
pl. Teatralny 12, Opole, Polska
Filmy/Wydarzenia filmowe

27 lipca 2014

Kino Perła – Crash (1996)

James Ballard powoduje wypadek samochodowy, dzięki któremu nawiązuje romans z atrakcyjną i tajemniczą Helen i wkracza w szokujący świat ludzi ogarniętych obsesją wypadków samochodowych. James odkrywa, że niebezpieczeństwo, zapach skóry, metalu i palonej gumy mają w sobie coś perwersyjnie erotycznego.

Start: 27 lipca 2014 21:00
Koniec: 27 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Zoja Słobodian w Dworku

Zoja Słobodian mieszka w Iwano-Frankiwsku w zachodniej Ukrainie. Jest wielokrotną laureatką krajowych oraz międzynarodowych festiwali w kategorii poezji śpiewanej. Posiada unikalny dorobek twórczy i to zarówno w dziedzinie muzycznej (w tym płyty CD) jak i plastycznej, gdyż jako członek Związku Artystów Plastyków Ukrainy prezentowała swoje akwarele i obrazy olejne na…

Start: 27 lipca 2014 18:00
Koniec: 27 lipca 2014 18:00
Miejsce: Dworek Artystyczny
Adres:
ul. Studzienna 1, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Koncert promenadowy

Koncert jazzowy

GŁYK P.I.K. TRIO

P.atryk Głyk – perkusja

I.rek Głyk – wibrafon

K.inga Głyk – bas

gościnnie: Paweł Tomaszewski – piano

 

Program:

Kompozycje Ireneusza Głyka w jazzowym nastroju

koncert promujący album „Released at last”

 

Miejsce: scena plenerowa przy Filharmonii

Start: 27 lipca 2014 17:00
Koniec: 27 lipca 2014 18:30
Miejsce: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Adres:
ul. Krakowska 24, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

26 lipca 2014

Salsa w Labie

Laba la salsa – wakacyjny cykl imprez plenerowych ciąg dalszy… Tym razem bawimy się w sobotę, już 26 lipca! Będzie wyjątkowo, będzie zabawowo, będzie kolorowo i energicznie. Poczujmy afrokubański klimat w opolskim, wyjątkowym miejscu – klubokawiarni Laba na wyspie Bolko! Na miejscu liczne atrakcje taneczne, kulinarne i ciekawe drinki.

Start: 26 lipca 2014 22:00
Koniec: 26 lipca 2014 22:00
Miejsce: Klubokawiarnia Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Wydarzenia

Kino Perła – Płytki grób (1994)

Grupa młodych ludzi poszukuje współlokatora. Mają bardzo wygórowane oczekiwania, ale mimo to wkrótce udaje im się znaleźć odpowiedniego kandydata. Hugo jest miły i inteligentny, a co najważniejsze – za swoje lokum płaci w terminie. Niestety nowy znajomy przez dłuższy czas nie wychodzi z pokoju, co powoduje liczne podejrzenia.

Start: 26 lipca 2014 21:00
Koniec: 26 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Letnia Scena NCPP – Piotr Zioła

Piotr Zioła to 18-letni chłopak z Opola, tegoroczny maturzysta, który kocha muzykę. Jego życie zmieniło się w momencie, kiedy wziął udział w 2. edycji programu X-Factor, zgromadził skromną bazę fanów, a następnie podpisał kontrakt z dużą wytwórnią płytową Warner Music Poland w grudniu ubiegłego roku.

Start: 26 lipca 2014 20:00
Koniec: 26 lipca 2014 20:00
Miejsce: Rynek
Adres:
Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Kino Pod Gwiazdami – Chińczyk na wynos (2011)

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Stowarzyszenie Opolskie Lamy zapraszają na projekcję filmu „Chińczyk na wynos” w reżyseri Sebastiána Borenszteina. W romantycznej scenerii, w ślicznie udekorowanej łodzi, nad pięknym jeziorem przystojny młody człowiek chce się oświadczyć ukochanej. Nagle dzieje się coś dziwnego – z nieba spada… krowa

Start: 26 lipca 2014 20:00
Koniec: 26 lipca 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr NCPP
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

25 lipca 2014

Kino Perła – Człowiek, który gapił się na kozy (2009)

Bob Wilton (Ewan McGregor) jest dziennikarzem poszukującym ciekawego tematu do nowego reportażu. Przypadkowo poznany Lyn Cassady (George Clooney) opowiada mu historię, w którą aż trudno uwierzyć. Twierdzi, że jest członkiem eksperymentalnej jednostki wojskowej New Earth Army, która ma zmienić sposób prowadzenia wojny.

Start: 25 lipca 2014 21:00
Koniec: 25 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Lady Pank

Już wkrótce na scenie amfiteatru zagra Lady Pank

25.07.2014 start 20:00

Amfiteatr

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu)

 

 

 • lady pank baner
Start: 25 lipca 2014 20:00
Koniec: 25 lipca 2014 20:00
Miejsce: Amfiteatr NCPP
Adres:
ul. Piastowska 14A, Opole, Polska
Koszt: 30/40
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

Paulina Lenda w Dworku

Paulina Lenda 21- letnia wokalistka- autorka tekstów znana za sprawą głębokiej barwy swojego niskiego głosu. Pochodzi ze Świdnicy – małego miasta na Dolnym Śląsku, które zamieszkiwała i gdzie tworzyła. Muzycznie bardzo dużo czerpie z akustystyki i muzyki folkowej (wśród Jej największych inspiracji podaje takich artystów, jak: Damien Rice, Susie Suh,…

Start: 25 lipca 2014 19:30
Koniec: 25 lipca 2014 19:30
Miejsce: Dworek Artystyczny
Adres:
ul. Studzienna 1, Opole, Polska
Koszt: 15/20
Koncerty/Wydarzenia muzyczne

24 lipca 2014

Kino Perła – Zdobyć Woodstock (2009)

Elliot pracuje jako dekorator wnętrz w Greenwich Village. Jednocześnie związany jest mocno z rodzicami, którzy prowadzą podupadający motel El Monaco w górach Catskills, w stanie Nowy Jork. Latem 1969 roku Elliot odwiedza rodziców; chce pomóc im uratować motel, który wkrótce ma zostać przejęty za długi.

Start: 24 lipca 2014 21:00
Koniec: 24 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Kino Konesera – Blue Highway (2013)

Dillon rozpoczyna właśnie nowe życie w Kalifornii. Kerry towarzyszy mu w drodze z Alabamy do nowego domu. Lubią swoje towarzystwo i zanim będę zmuszeni rozstać się na dłużej odbywają nieśpieszną podróż szlakiem ulubionych filmów

Start: 24 lipca 2014 18:15
Koniec: 24 lipca 2014 18:15
Miejsce: Kino Helios
Adres:
pl. Kopernika 17, Opole, Polska
Koszt: 23/19
Filmy/Wydarzenia filmowe

23 lipca 2014

Kino Perła – Pussy Riot. Modlitwa punka (2013)

Zimą 2011 roku po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Rosji Władimir Putin został ponownie wybrany na prezydenta kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby podać w wątpliwość legalność wyborów, a tym samym legitymację Putina do rządów.

Start: 23 lipca 2014 21:00
Koniec: 23 lipca 2014 21:00
Miejsce: Laba
Adres:
ul. Spacerowa 16, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Filmy/Wydarzenia filmowe

Logografowie. Odra – przepływ idei

„LOGOGRAFOWIE” to cykliczny projekt polegający na współpracy artystycznej między twórcami z różnych części Europy a lokalnym środowiskiem Opolszczyzny. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2013 r. Tytuł projektu i jego główna oś koncepcyjna odnosi się do logografów, pierwszych kronikarzy w starożytnej Grecji, którzy budowali swoje narracje na podstawie opowieści i legend z odległych krajów.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu po raz kolejny zaprasza artystów z kraju i zagranicy do wspólnej pracy, której celem będzie uchwycenie opolskiego genius loci, ze szczególnym uwzględnieniem przepływającej przez serce miasta rzeki – Odry. W celu jej bliższego poznania i zrozumienia jej charakteru uczestnicy projektu odbędą podróż rzeką z Frankfurtu nad Odrą do Opola. W ten sposób Odra stanie się nie tylko tematem, inspiracją do działań „współczesnych logografów”, ale także miejscem aktywności twórczej, przestrzenią swobodnego przepływu idei między uczestnikami i odbiorcami projektu. Po przycumowaniu do opolskiego brzegu artyści podzielą się wrażeniami z podróży, wchodząc w interakcje z lokalną społecznością w trakcie różnego rodzaju akcji i interwencji na terenie miasta. Odwołując się do etosu pracy starożytnych logografów, artyści będą budować współczesną legendę Odry, tworząc sytuacje, w których mieszkańcy miasta będą mogli dzielić się swoimi historiami, opowieściami o tej rzece.

Podsumowaniem projektu będzie wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Artyści wypowiedzą się za pomocą współczesnych narzędzi sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem tych o charakterze dokumentarnym (fotografia, wideo, audio etc.). Będzie to prezentacja ukazująca efekty działań artystycznych rezydentów z Niemiec i Polski.

 

Logografowie. Odra – przepływ idei

Międzynarodowa rezydencja artystyczna

 

Artyści:

Lena Buhrmann (Hamburg)

Anton Matzke (Berlin)

Anna Marcinkowska (Opole)

Carolina Redondo (Kolonia)

Ewa Sadowska (Lewin Brzeski)

 

Rejs po Odrze: 23-27 lipca

Pobyt artystów w Opolu: 28 lipca – 7 sierpnia

Wernisaż: 8 sierpnia

Wystawa: 8-24 sierpnia

 

Piątek 8 sierpnia:

Godz. 17.00 wykład otwarty: UWE RADA „Ponowne odkrycie odry” – Galeria Sztuki Współczesnej
Godz. 18.00 WERNISAŻ – Galeria Sztuki Współczesnej
Godz. 20.00 AFTER W LABIE ( wyspa Bolko) – otwarta impreza pożegnalna, zapraszamy!

 • logografowie
Start: 23 lipca 2014
Koniec: 24 sierpnia 2014
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej
Adres:
pl. Teatralny 12, Opole, Polska
Wydarzenia

22 lipca 2014

Nakręcacze – warsztaty filmowe dla młodzieży

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na warsztaty filmowe dla młodzieży „Nakręcacze” .

 

Masz skończone 13 lat?

Kręci Cię świat filmu i animacji?

Nie są Ci obce „green screen „ i kamera ? A może to wciąż dla Ciebie tajemnica?

Jeśli tak, to warsztaty …… są właśnie dla Ciebie!

Od 22 – 24 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej będziesz miał(a) okazję poznać historię filmu, dowiedzieć się na czym polega montaż , nauczysz się pracy z kamerą oraz stworzysz własną animację!

Warsztaty są przeznaczone dla młodzieży w wieku od 13 lat, więc będziesz mógł poznać wyjątkowych ludzi, którzy dzielą Twoje zainteresowania! Nakręcacze to 3 dni po brzegi wypełnione twórczą zabawą.

 

Przyjdź do Mediateki, zapisz się i spędź wyjątkowe wakacyjne chwile w MBP !

ZAPISY W MEDIATECE, DROGĄ MAILOWĄ (mediateka@mbp.opole.art.pl) I PRZEZ FACEBOOKA (https://www.facebook.com/mediatekaOpole?ref=hl) – ilość miejsc ograniczona !

Przy zapisie należy podać imię i nazwisko, wiek, adres e-mail oraz numer telefonu. Serdecznie zapraszamy !

Warsztaty poprowadzi Pan Marcin Marczak z „Party. Imprezy od A-Z”

 

W planach mamy :

Dzień 1 (czas trwania:2 godziny)

22.07. 2014 /wtorek/, godz. 12:00-14:00

-Wprowadzenie. Omówienie planu całych warsztatów.

-Wykład o historii kina – multimedialna, interaktywna prezentacja.

-Green screen na przykładach. Wprowadzenie, omówienie, przygotowanie do tego co będziemy robić w dniu drugim.

- Animacja poklatkowa. Wprowadzenie, omówienie, przygotowanie do tego co będziemy robić w dniu trzecim.

 

Dzień 2. (czas trwania: 2 godziny)

23.07. 2014 /środa/, godz. 12:00 – 14:00

Praca z green screenem i kamerą. Montaż tworzonego materiału „na żywo”. Na koniec spotkania, wspólne oglądanie stworzonych filmów.

 

Dzień 3. (czas trwania: 2 godziny)

24.07.2014 /czwartek/ godz. 12:00 – 14:00

Tworzenie animacji. Praca na tablicy magnetycznej i suchościeralnej. Animacja uczestników warsztatów. Na koniec spotkania, wspólne oglądanie stworzonych filmów.

 • rsz_nakrecacze
Start: 22 lipca 2014
Koniec: 24 lipca 2014
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna
Adres:
ul. Minorytów 4, Opole, Polska
Koszt: Za darmo
Warsztaty

PARNTERZY